Gå til hovedinnhold Gå til søk
Forsiden
Sentralbord: 62 43 40 00 Send oss e-post
Større tekststørrelseMinsk tekststørrelsen
Forsiden > Hopp over navigasjonskoblingerArtikler Internett > Temaartikler > Kultur, fritid og fysak > Kirkene i Åmot Gå til hovedinnhold
View part 

Deset kirke

Deset kirke etter restaurering, Fotograf: Bekk Odd
Deset kirke er en langkirke i tømmer fra 1867, bygd etter tegning av arkitekt Johan Henrik Nebelong, København. Tømmeret ble gitt av forskjellige skogeiere.
Deset kirke før restaurering 1903, Fotograf: Mykleby Tollef N.

Kirken ble restaurert i 1903, og fikk ny altertavle i 1904. Kirken har 10 åpne kirkebenker på hver side av midtgangen. Den har plass til 140 mennesker.

Prekestol og døpefont er fra 1867. Døpefonten er av tre, nå rødmalt med små felt av gull, laget av Tollef Sønsthagen. Altertavla er en gave fra fru Anne Sjølie, malt av Gustav Arnold Thornam. Det er et stort maleri i sterke farger og med gullramme.
Altertavle i Deset kirke fra 1904, Fotograf: Bekk Odd

I tårnet kom det i 1903 to nye kirkeklokker fra Olsen Nauens klokkestøperi. I 1953 ble kirken pusset opp. Takhvelvet i koret fikk igjen den blå himmel med blanke stjerner, som hadde vært i kirken fra 1867, men var overmalt i 1903.
Info 
Andersen, Erna Kristin 21.10.2008 Tips en venn om denne siden via en e-post Tips en venn Registrer en elektronisk tilbakemelding Tilbakemelding Skriv ut denne siden Skriv ut
 
Rediger 
KulturfritidSmall BoligeiendomSmall NaeringslivSmall LagforeningSmall TjenesterSmall