Tilbake i tid

I mai hadde elevene på 5. trinn ei spennende og lærerik gammeldags skoleuke.

Gjennom hele uka fikk de oppleve hvordan skolehverdagen kunne være i gamle dager, med både aktiviteter, undervisning og leker som var typiske for en litt annen tid.  

Et av høydepunktene var besøket på skolemuseet

Islender, penn og papir - Klikk for stort bildeIslender, penn og papir
Vi bruker tavle - Klikk for stort bildeVi bruker tavle

Både lærerne og de fleste elevene hadde kledd seg ut i gammeldagse klær i anledning besøket. På skolemuseet fikk elevene prøve seg på ulike skolefag slik de ble gjennomført før i tiden. 

De hadde sangtime, der de sang både «Alltid freidig» og «Mot i brystet», og de øvde på skjønnskrift. I historietimen lærte de om hvordan skolehverdagen var for barn før. Det ble ekstra livlig da en av elevene var litt rampete og måtte stå i skammekroken – akkurat slik det kunne foregå i gamle dager.  

På museet fikk elevene også se på ulike utstillinger som viste hvordan skolen og samfunnet var før. Mange syntes det var spennende å få prøve seg på morse, og flere klarte å sende enkle meldinger ved hjelp av prikker og streker.  

Gjennom uka

I løpet av uka hadde elevene også gammeldags gymtime. Først deltok alle i felles linjegymnastikk, hvor de sto på rekke og gjorde de samme øvelsene i takt. Etterpå ble klassen delt, slik det ofte ble gjort før, med egne aktiviteter for guttene og jentene.  

Elevene jobbet også i grupper med prosjektarbeid. De lagde plakater om historiske personer og bygninger i Åmot, blant annet Tollef Kilde, Trudvang hotell og Rena kartonfabrik. Resultatet ble flotte og informative plakater som viser både innsats og god læring.  

Spill med klinkekuler - Klikk for stort bildeSpill med klinkekuler
I klasserommet - Klikk for stort bildeI klasserommet

Slikt lekte de før

Gamle leker sto også på programmet denne uka. Elevene fikk prøve seg på ulike klinkekule-konkurranser, vippe pinne og kappe land. Det var mye engasjement og latter, og mange oppdaget hvor morsomme disse enkle lekene kan være.  

2. verdenskrig i Åmot

Uka ble avsluttet på en flott måte fredag 8. mai, da Forsvarsforeningen kom på besøk. De fortalte om hva som skjedde i Åmot under 2. verdenskrig. Elevene lyttet interessert og fikk en viktig påminnelse om historien og betydningen av fred og frihet.  

Tusen takk til frivillige ved Skolemuseet og i Åmot forsvarsforening!